poniedziałek, 25 marca 2013

Styl wnętrza - jak wybrać kolor mebli?

Harmonii kolorów – to wszystko kwestia oka, budowy różnych jego elementów, z których każdy odpowiada za inny kolor - czerwony, zielony i niebieski. Tak to jest z kolorami. Pozostałe kolory uzyskuje się przez łączenie ich w różnych proporcjach. Aby uzyskać farbę w odpowiednim kolorze, należy do głównego koloru dodać któryś z pozostałych.

Jeśli jeden kolor dominuje, to może dojść do przesycenia. Dlatego powinniśmy odpowiednio dobierać kolory, tak, by kolor jednej rzeczy komponował się z kolorem innej, zwłaszcza, że kolor ma również istotny wpływ na ludzką psychikę. 

I tak, czerwony jest najbardziej ekscytujący, ciepły - aktywuje wszystkie funkcje człowieka, pomarańczowy - oczyszcza, działając jak czerwony, ale słabiej, żółty – też oczyszcza, zielony jest najbardziej odpowiedni dla człowieka, niebieski - uspokaja, fioletowy – to kolor dosyć uciążliwy. Szare kolory są najbardziej neutralne, przez co odpowiednie dla dzieci.

Dla tych, którzy kochają jasne i przyjazne kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty – są one najbardziej odpowiednie. W wieku 9-11 lat wzmaga się zainteresowanie czerwonym, potem pomarańczowym, a następnie żółtym i zielonym. Nastolatki i dorośli wolą niebieski, zielony, pomarańczowy, fioletowy i biały.

Wybierając kolory do mieszkania, powinno znaleźć się te optymalne dla wszystkich. W miejscach, w których trzeba kogoś pocieszyć albo zachęcić, trzeba używać jaskrawych kolorów. Najważniejsze jest harmonijne połączenie kolorów ścian, sufitu i oczywiście mebli i oświetlenia.

Kolor mebli w dużym stopniu zależy od właściwości materiałów dekoracyjnych. Do mebli w małych pomieszczeniach zaleca się używać jasnego drewna. Polerowane powierzchnie mają negatywny wpływ na psychikę ze względu na odblaski – nasz wzrok nie może tego znieść. Łączy się to z uczuciem zmiany koloru w zależności od różnych źródeł światła. Najbardziej dokładne odwzorowanie kolorów można uzyskać przez działanie promieni słonecznych, ponieważ promienie świetlne żarówki są rozdzielane nierówno. W rezultacie kolor może wydawać się innym, np. pomarańczowy czerwonym. W zasięgu lampy idealny jest kolor żółty, który nie zmienia swojej barwy, niezależnie od tego, czy jest dzień, czy noc. Nie może on jednak być umieszczony obok trudnych kolorów, takich jak: czerwony i fioletowy, blady żółty, biały, zielony, niebieski, pomarańczowy i fioletowy.

Urządzenie mieszkania w kolorowym stylu ma stworzyć atmosferę komfortu. Barwy powinny być zróżnicowane, więc najlepiej, żeby każde pomieszczenie było w innym kolorze. Np. kolorowy korytarz może być bardziej nasycony, a przez to skontrastowany ze spokojnymi kolorami salonu i sypialni. Tam nie potrzebujemy niepożądanych kolorów, żeby nie rozpraszały nas. Takie kolory bardziej pasują do pokoju dziecka. Z kolei wszystkie podłogi w mieszkaniu mogą być tego samego koloru.



Komputer w sypialni: czy jest niezbędny?

Powierzchnia pokoju: 3,33 x 4,38 m. Chyba każdy zgodzi się, że to jest bardzo denerwujące, kiedy nie można otworzyć drzwi do swojej sypialni, ponieważ między szafą a łóżkiem siedzi człowiek i robi coś na komputerze? Dawno temu nie było z tym problemu – bo nie było komputerów.

Teraz sypialnia może stać się tym, czym nie powinna – również biurem. Przyznacie, że nie wygląda to zbyt ładnie, prawda? Jednak, gdy miejsce na komputer, jest zasłonięte wbudowanymi drzwiami, to pomieszczenie może stać się także przytulnym biurem. Stolik przy oknie nie wzbudza najmniejszych podejrzeń i prawdopodobnie jest przeznaczony na lampę albo wazony z kwiatami. Czemu tak się wydaje? Bo komputerowe i biurowe materiały są ukryte za szafą z przesuwanymi drzwiami.


piątek, 15 marca 2013

Gdzie umieścić telewizor?

Dziennie spędzamy od dwudziestu minut do trzech godzin przed telewizorem. Jak zorganizować przestrzeń w domu, żeby oglądanie telewizji nie przeszkadzało nikomu i, co ważniejsze, żeby nikt nie przeszkadzał nam? Wszyscy wiemy, że ta rozrywka czasem trwa długo: w weekendy, święta lub podczas wizyty niespodziewanych gości chcących obejrzeć mecz. Ważne jest, aby telewizor był ulokowany ze smakiem.

Projektanci wnętrz stworzyli specjalne miejsca dla telewizora. Moda na wieszanie telewizora jak obrazu w muzeum przyszła wraz z wymianą "pudeł" na lekkie plazmy i LCD. Aby efekt estetyczny był jeszcze wyraźniejszy, często ściany wokół telewizora są malowane na podobieństwo tych w Luwrze czy w innym muzeum.

Ale powinniśmy pamiętać, by starać się oglądać swój ulubiony film z głową. „Głowa” to tutaj słowo kluczowe, ponieważ oglądanie może doprowadzić do zdrętwienia szyi i zmęczenia oczu. Najlepiej mieć ekran na poziomie oczu oraz w odpowiedniej odległości. Dobrze jest wcześniej ją wyliczyć. Zastanów się, czy potrzebujesz telewizora z przekątną 70 cali (178 cm) w pokoju, którego ekran byłby bardzo oddalony? Oczy mogą znajdować się od ekranu tak na 1,5-2 metry. Chociaż musisz przyznać, że im więcej, tym lepiej.

Jeśli telewizor nagle rozprasza Cię podczas prac domowych, istnieje rozwiązanie, by to zmienić. Jakie? Na przykład ukryć telewizor w szafie! Można w niej również schować przewody, gniazdka, umieścić głośniki, odtwarzacze DVD i wszystkie płyty CD z ulubionymi filmami.

A jeśli chcemy wygodnie oglądać telewizję w każdej części mieszkania, należy powiesić go na specjalnej ruchomej rączce i obracać w różnych kierunkach. W końcu naszą główną domową rozrywką jest oglądanie telewizji, więc wygoda jest najważniejsza.

czwartek, 14 marca 2013

Ręcznie robione tynki weneckie

Ręcznie robione tynki weneckie - wykwintne dekoracyjne powłoki w na bazie naturalnego marmuru pięknie łączą się z innymi materiałami. 

Głównym elementem tynków weneckich jest drobna mieszanka (drobinki) różnych odmian kamienia (marmuru, granitu, malachitu, onyksu). Im mniejsze ziarna, tym bardziej wyrafinowany efekt. 

Konstrukcja zawiera również spoiwa (tradycyjna wersja - wapno gaszone, nowoczesna - akryl) i pigmenty każdego koloru, jaki sobie wymarzymy. Tynki weneckie są bardzo piękne i łatwe do naprawy i w pielęgnacji.

Tworzenie tynków weneckich jest jednak skomplikowanym procesem. Po pierwsze, trzeba znaleźć naprawdę doświadczonego specjalistę, nie amatora, z którym zaryzykowalibyśmy zniszczenie całej pracy. Po drugie, stosowanie tej technologii jest bardzo czasochłonne. Specjalista poświęca godzinę na jedną powłokę o powierzchni jednego metra kwadratowego. Im więcej warstw, tym lepszy efekt. Czasem powierzchnia o wielkości 30 metrów kwadratowych jest robiona około 3 tygodni, co wpływa też na koszt tynku.

Ale wynik, zdaniem wielu, jest tego wart. Ten blask i piękno materiału... Mogą to być zarysy kwiatów, roślin, cienkie smugi wywołane pociągnięciami pędzla lub wklejane liście. Bardzo efektowny wygląd dają ciemne kolory - bordowy, niebieski, brązowy i czarny. Nie musisz się martwić o kurz i brud na ścianach - można je łatwo umyć. Dodatkowo pochłaniają zapachy, m.in. z dymu tytoniowego.